Máte někdy pocit, že když porovnáte obrázky zařízených zahraničních bytů s těmi našimi, připadá vám většina těch českých nějak menší? Chybí vám prostor? Máte naprostou pravdu, ale i s menšími byty se dá kouzlit a vytvořit jak elegantní, tak pohodlné bydlení. Navíc poptávka po malých bytech stále stoupá. Nižší nájem, méně starostí – to je pro mnoho lidí velice přitažlivé. Single žijící jedinci, začínající manželství i bezdětné páry si nemohou malý byt vynachválit. Se zařízením v malém bytě však musíte nakládat velice opatrně, aby si uchoval vzdušnost a poskytl vám dostatek úložného prostoru pro všechny věci. Základem je plánování a rozčlenění prostoru s ohledem na pohodlí i praktickou stránku bydlení.

Jak vybavit byt nebo garsonku? Volte sektorový nábytek

Lámete si hlavu s tím, jak zařídit malý byt 1 + 1 nebo dokonce garsonku? Nemusíte mít obavy, pokud si prostor naplánujete a rozčleníte do zón, podaří se vám lehce uložit všechny potřebné věci, a ještě o nich budete mít přehled. Záleží na tom, zda malý byt budete využívat trvale nebo ho považujete jen za přechodné bydlení. Pokud nechcete v malém prostoru zůstávat déle, jistě nebudete do vybavení investovat větší množství financí. Nevíte, jak levně zařídit byt? Volte sektorový nábytek jednoduchých tvarů s maximem úložných prostor. Nepořizujte kompaktní stěny, ale kombinujte jednotlivé kusy sektorového nábytku, který později můžete přestavovat podle vlastních představ a ke kterému lze dokupovat další prvky.

obyvaci_pokoj
zdroj:www.pixabay.com

Dbejte na optické zvětšení prostoru

Jak zvětšit malý prostor alespoň opticky? Existuje mnoho nápadů i pro malý byt, inspirace najdete všude. Základem je světlá výmalba, lehké záclony, chytře umístěná zrcadla a větší množství svítidel. Centrální svítidlo doplňte ještě menšími bodovkami s různou intenzitou nebo zabarvením světla. Samozřejmostí by měla být velká skříň, do které bude možno uložit nejen oblečení, ale také prádlo, obuv, další doplňky i vybavení. Tím se ušetří prostor, do kterého by se jinak musel umístit další nábytek. Ideální volbou je celostěnná skříň s posuvnými dveřmi a zrcadly. Nebude vám blokovat místo, a ještě pokoj zvětší a prosvětlí.

Prostor rozčleňte do zón

Všechny potřebné věci bez problémů uložíte, když použijete vychytávky do malého bytu. Tou nejdůležitější je rozčlenění celého prostoru na zóny, dále pak volba správného nábytku s dostatkem odkládacích prostor. Zóny nejen opticky zvětšují, ale vytvářejí oddělené prostory pro nejrůznější činnosti. Základní zóny jsou tři – prostor určený pro přípravu jídla, klidné místo pro spaní a zóna pro zábavu a relaxaci. Jak zařídit byt, abyste oddělili jednotlivé zóny a nemuseli stavět příčky? Využijte závěsy, japonské stěny, paravány nebo jednotlivé kusy nábytku, jako jsou skříně nebo komody. Další vybavení jako židle nebo stůl mohou být skládací nebo sklopné, tím ušetříte další místo. Určitě najdete řešení pro jakýkoli malý byt. Nápady lze najít v časopisech o bydlení, v internetových poradnách nebo se můžete obrátit na odborníka.

Dejte přednost víceúčelovému nábytku a sektoru

Ať zařizujete garsonku nebo malý podkrovní byt, vybírejte takový nábytek, který bude víceúčelový. To znamená, že poslouží k účelu, ke kterému je původně určen, a ještě vám poskytne třeba úložné prostory navíc. Pokud se jedná o barvu, jednoznačně upřednostňujte světlý nábytek, který rozjasňuje a alespoň opticky rozšiřuje stávající prostor. Co vám ušetří místo? Palandy nebo patrové postele se skříněmi a pracovními stoly, rozkládací sedací soupravy, sedačky s úložným prostorem, boxy, truhly, taburetky, skládací stoly a další inspirace. Pak vás nemůže zaskočit větší návštěva nebo přátelé, kteří u vás budou chtít přespat. Vhodný je sektorový nábytek například z lamina, masiv by v malém bytě působil příliš mohutně. Úložné prostory využívejte efektivně a nebojte se protáhnout je až do stropu. K úplné spokojenosti s bydlením v malém bytě je také nutné mít vše zorganizované a udržovat stále pořádek.