Mšice jsou klasickými nepřáteli nejen zahrádkářů, ale i majitelů pokojových rostlin. Stačí několik jedinců, kteří se rychle rozmnoží, a škody na keřích, zelenině, květinách a dalších rostlinách jsou obrovské. Často se stává, že než majitel výskyt mšic odhalí a zasáhne, je pozdě, protože mšice se nejen rychle množí, ale jsou i velmi odolné.
Jak se zbavit mšic? Možností je více, ale mnohdy na ně nezabírají ani speciální přípravky. Proto nejdříve vyzkoušejte domácí prostředky, které jsou k přírodě ohleduplné, neuškodí vašemu zdraví a nejsou nákladné ani na finance, ani na výrobu.
S domácími postřiky pomohou některé rostliny
Pokud vás trápí otázka, co na mšice, postřik vám pomohou vyrobit některé z běžných rostlin. Většinou potřebujete jen rostlinu a vodu. Nálevy z rostlin je možné použít i proti dalším škůdcům.
1) Nálev neboli jícha z kopřiv
Pro přípravu nálevu na postřik proti mšicím je možno použít kopřivy čerstvé nebo sušené. Pro zvýšený účinek je možno přidat hrst pelyňku.
- Na 1 kg kopřiv bude potřeba 10 litrů vody.
- Kopřivy je potřeba nechat louhovat alespoň jeden den, ale pokud chcete účinnější roztok, nechte nálev vyzrát až na tzv. jíchu, což trvá minimálně 3 týdny.
- Protože rostliny hnijí a kvasí, nádobu kvůli zápachu zakryjte.
- Jíchu je pak před použitím potřeba naředit vodou v poměru 1:1.
- Výluh je nutno přecedit, pak je připraven k použití.
- Je účinný také na molice, není však vhodný pro cibuli nebo luštěniny.
- Jestliže vám nálev zbyde, lze ho použít do kompostu nebo silně naředěný jako hnojivo.
2) Rebarborový odvar
Odvar z rebarbory využijete nejen na mšice, ale je účinný i proti larvám a housenkám mnoha dalších druhů škodlivého hmyzu. Budete potřebovat listy rebarbory, které se stejně vyhazují jako odpad. Samozřejmě lze využít i přebytečné řapíky.
- Přibližně jeden kilogram listů zalejete 5 litry vody a dáte vařit.
- Po krátkém povaření necháte zchladnout, přecedíte a bez dalšího ředění použijete jako postřik.
- Odvarem se ošetřují především listy rostlin a také celé okolí.
3) Výluh z řeřišnice pro zdravé jabloně
S řeřišnicí se v hojném množství setkáte většinou na lukách. Domů ji můžete přinést jako krásnou kytici. Rostlinky nahrubo nasekejte a přibližně v pěti litrech vody nechte louhovat alespoň jeden den. Vzniklý nálev se používá neředěný a nanáší se štětcem přímo na místa výskytu mšic. Účinný je především na druh mšice krvavá, se kterou se lze nejčastěji setkat na ovocných stromech, hlavně na jabloních.
4) Čaj z pelyňku je hořký i pro mšice
S řešením, jak na mšice, vám pomůže i někdy opomíjená bylina – pelyněk. Do velkého hrnce nasypte sušenou nať pelyňku o váze 30 g nebo použijte 300 g pelyňku čerstvého. Přilijte 10 litrů uvařené vody a nechte čtvrt hodiny vylouhovat. Sceďte a nezředěným roztokem pak napadené rostliny postřikujte. Pelyněk mšicím opravdu vadí.
5) Mšice nemají rády česnek
Vůně česneku nevadí jen některým lidem, ale nesnáší ji ani mšice. Výroba postřiku je jednoduchá.
- Stačí stroužky česneku rozmačkat, přimíchat do sklenice s vodou, vylouhovat, scedit a pak nastříkat na napadená místa.
- Tento postřik je vhodné opakovat alespoň ještě jednou.
- Neměl by se však používat v době, kdy rostliny kvetou, česneková vůně vadí i některým druhům hmyzu, které rostliny opylují.
6) Tabák nebo rajčata
I z tabáku je možno připravit domácí postřik.
- Vezměte malé množství tabáku, zalijte ho vařící vodou, nechte vylouhovat a pak sceďte.
- Když nálev vychladne, dejte ho do rozprašovače a pak aplikujte na části rostlin, kde se vyskytují mšice.
- Nálev můžete připravit i z rajčatových listů.
- V nich jsou obsaženy látky, které účinně zlikvidují hmyz, tedy i mšice.
- Alkaloidy získáte z najemno nasekaných listů namočených do studené vody. Louhujte do druhého dne, pak sceďte.
- Přidejte trochu nastrouhaného mýdla, nechte dobře rozpustit a pak rostliny postřikujte.
7) Mýdlový roztok účinný a jednoduchý
Do mýdlové vody proti mšicím se používá draselné mýdlo. Množství použitého mýdla záleží na tom, jak silně je rostlina napadená. V průměru 200 gramů mýdla se rozvaří přibližně ve dvou litrech vody. Roztok se nechá vychladit a pak se naředí na cca 10 litrů. Postřik na rostlinách zabrání mšicím v dýchání a ty pak uhynou. Následně je potřeba rostliny postříkat čistou vodou. Mýdlový roztok by se měl octnout pouze na napadených místech, jinak by uhynul i užitečný hmyz.
8) Mycí prostředek místo mýdla
Pokud nechcete použít mýdlo, je vhodný i prostředek na nádobí. Do litru vody stačí přidat 1 lžíci, promíchat a naplnit postřikovač. Postřikovat rostliny je vhodné buď v ranních hodinách, nebo navečer, kdy už sluníčko nepálí. Pokud postřik zbyde, je ho nutné uskladnit v chladu. Rostlinu je potřeba později postříkat vodou.
9) Postřik na mšice z octa
Podobně jako postřik z mýdla nebo z mycího prostředku můžete použít ocet. Stačí trocha octu do vody a aplikovat. Další den je pak potřeba postříkat rostlinu čistou vodou. Roztok by neměl být příliš silný, aby rostlině nespálil listy nebo nezničil okolní půdu. Mycí prostředek, mýdlo a případně ocet můžete smíchat, ale víc naředit, jinak byste se mšicemi zahubili i rostliny.
10) Olej a mléko mšice zlikvidují
Odborníci proti mšicím často doporučují postřik s použitím rostlinného oleje. Stačí použít olej s vodou v poměru 1 : 10, důkladně promíchat a postříkat napadená místa. Podobně lze použít polotučné mléko napůl s vodou. Roztok aplikujte a v dalších dnech kontrolujte. Druhý den je potřeba rostlinu omýt.
Kdy jsou domácí prostředky nejúčinnější
Účinnost domácích prostředků proti mšicím je různá, všechny nemusí zabírat na určité druhy mšic. Proto je potřeba vyzkoušet různé možnosti, mšic je totiž více než 800 druhů. Hlavní je však včasné použití postřiku, boj s přemnoženými mšicemi je mnohem obtížnější a mnohdy marný. Domácí postřik na mšice lze použít také jako prevenci, pak si ušetříte mnoho starostí s napadenými rostlinami.
Zdroj fotek: Pixabay.com