Hledáte byt na pronájem? Nenechejte nic náhodě a zjistěte, jaké všechny náležitosti by měla mít nájemní smlouva. Předejte tak možným sporům a nedorozuměním, které nezřídka končí u soudu.

Zákon říká, že nájemní smlouva by vždy měla mít písemnou podobu. Pokud nechcete kontrolu smlouvy nechat na právníky, zkontrolujte si alespoň, zda má smlouva vše nezbytné.

Identifikace účastníků

Vaše smlouva musí obsahovat jméno či specifikace pronajímatele a nájemce (včetně trvalého bydliště, rodného čísla či čísla občanského průkazu). Všechny údaje si ověřte, zejména neznáte-li osoby, se kterými jednáte.

Předmět nájmu

Objevit by se zde měly údaje z katastru nemovitostí, tedy číslo pozemku, adresa, konkrétní podlaží nebo přesné dispozice a výměra nemovitosti.

Nájemné

Nájemné sice není ze zákona povinnou součástí nájemní smlouvy, přesto jej považujeme za její klíčovou součást a doporučujeme vám jej ve smlouvě sjednat.

Nájemné samotné je charakterizováno jako úplata majiteli za možnost užívání jeho bytu. Lze se ovšem domluvit, že v nájemném budou zahrnuty i úhrady za služby, které souvisejí s užíváním bytu, případně tyto služby účtovat paušální částkou mimo nájemné. Řadíme sem např. poplatky za služby, energie či vodu.

Nájemné se obvykle hradí za období jednoho měsíce, a to předem, nejpozději do 5. dne příslušného platebního období.

Doba a zánik nájmu

Důležité je v nájemní smlouvě uvést také dobu, na kterou se nájemní smlouva sjednává. Pokud není uvedena explicitně, je smlouva automaticky sjednána na dobu neurčitou. Důležitá jsou pak pravidla možné výpovědi.

Ostatní práva a povinnosti nájemce a pronajímatele

Smlouva na pronájem bytu by ale dále měla obsahovat informace, které co nejblíže specifikují stav bytu a věcí v něm, které jsou součástí pronájmu. Může být proto přiložen přesný výčet pronajímaného příslušenství, stav měřidel či počet předávaných klíčů. Soupis se hodí zejména při předávání bytu zpět.

Pronajímatelé rádi vkládají do nájemních smluv klauzule o zákazu chovu zvířat. Záleží ale na nájemci, zda bude takové zákazy akceptovat. Má totiž podle zákona právo zvířata v bytě chovat, a to i za situace, kdy mu to smlouva výslovně zakazuje. Chov by měl ale respektovat domovní řád a nenarušovat soužití s ostatními sousedy.

Podobně ani návštěvy v bytě nelze nájemní smlouvou zakázat. Pronajímatel má právo vědět, kolik osob bude v bytě trvale bydlet, případně si vyhradit souhlas s přijímáním dalších obyvatel bytu (to se netýká osob blízkých). Nájemce má naopak povinnost nahlásit navýšení počtu osob žijících v bytě. Tyto povinnosti se ale nijak netýkají krátkodobých návštěv.

O udržování bytu se nájemce a pronajímatel do určité míry dělí. Nájemce má na starosti zajištění a hrazení běžné údržby a drobných oprav v bytě, například pravidelný úklid, čištění a udržování spotřebičů, kontrola a údržba vodovodních baterií nebo opravy dveří a oken. Můžou sem spadat i další opravy v bytě, jejichž náklady nepřekračují 1000 Kč.

Pronajímatel má ze zákona povinnost udržovat po dobu nájmu byt ve stavu způsobilém k užívání. Sem řadíme zajištění základních potřeb jako dodávka vody, tepla a podobně. Měl by také hradit větší opravy v bytě, které stojí více než 1000 Kč.

Do kategorie běžné údržby by ale spadala také například oprava omítek, malování a tapetování, což jsou činnosti, které stojí nejenom více peněz, ale obě strany mohou mít také odlišné představy o jejich provedení. Proto je žádoucí i praktické i tyto povinnosti v nájemní smlouvě blíže specifikovat.

Závěrečná ustanovení

Ve smlouvě nesmí chybět podpis a datum, kdy smlouva nabývá platnosti. Vzor nájemní smlouvy vám zajistí, že vše potřebné budete mít ve smlouvě uvedeno.

Tip: Pokud budete pronajímat byt cizinci, bude se vám jistě hodit právní překlad nájemní smlouvy.