Zařizujete nové bydlení nebo byste chtěli změnit to stávající? Chcete bydlet kvalitně, zdravě a spokojeně?

Pak byste se určitě měli seznámit s čínským učením Feng Shui (Feng Šuej). Pomůže vám vybrat správné bydlení právě pro vás. Díky bydlení podle Feng Shui si budete moci užívat atmosféru šťastného domova spojenou s vnitřní vyrovnaností. Někdy stačí provést jednoduché změny, jindy je potřeba větší přestavby nebo změny zařízení.

Obsah:

Obývací pokoj

Feng Shui učení má tradici starou více než 3000 let

Feng Shui je staré čínské učení, které se zabývá vlivem polohy a orientace domu a bytu na pocity a postoje člověka, na mentální stav a průběh života. To se týká i toho, jak jsou v prostoru rozmístěny jednotlivé předměty. To, jaký má člověk vztah ke svému bydlení i to, jakým způsobem ho používá, má vliv na chování, zdravotní stav i na nahlížení na okolní svět.

Feng Shui učí tomu, jak by člověk měl upravit své okolí tak, aby bylo zárukou odpočinku a obnovy sil, dosažení štěstí a harmonie těla i duše. Aby byl prostor harmonický a nebyl v něm přerušován tok energie, musí být zhodnocen vzhledem k tomu, kdo v něm bydlí. Hodnotí se i orientace obydlí vůči světovým stranám a další věci.

O co v učení Feng Shui jde?

Především o harmonii mezi lidmi a prostorem a jejich vzájemným propojením. Zlepší se i vztahy mezi lidmi, kteří v takovém prostoru bydlí, posílí se zdraví a duševní pohoda. Člověk, bydlící podle Feng Shui, získá snadno energii na celý den. Finanční náročnost této metody zcela záleží na uživateli.

Čím tedy začít? Určitě se nejdříve seznamte se základními zásadami Feng Shui, protože mnoho z nich můžete dodržet sami i bez odborné pomoci.

Zásady Feng Shui

Předpokladem úspěchu je poznat alespoň ty nejdůležitější zásady Feng Shuej.

  • K nim patří výběr tvarů.
  • Nejde jen o samotnou krásu, tvary domu, bytu či pokojů mají hlubší význam.
  • Na každého člověka působí jednotlivé tvary různým způsobem. Jsou zdrojem pozitivní energie a ovlivňují podvědomí.
  • Tvar a vzhled určují, zda se nám v domě či bytě bude dobře bydlet a zda se do něj budeme rádi vracet.
  • Jde o místo, kde si tvoříme zážitky a vzpomínky a které má významný vliv na naši úspěšnost v různých aspektech života.
  • Dům podle Feng Shui by měl mít pravidelné tvary, které nebudou narušovat vzájemnou energii mezi majiteli a domem.
  • Upřednostňovanými tvary jsou čtverec nebo obdélník.
  • Vhodný je i kruh, ten však není praktický z pohledu zařízení. Neméně důležitý je také výběr barev.

Barvy podle Feng Shui

Barvy hrají v učení Feng Shui velmi důležitou roli. Domov by měl být barevně vyladěný, rozhodně ne přeplácaný, aby byla uvnitř domu cítit volnost a dalo se zcela bez problémů pohybovat po celém prostoru. Feng Shui dům by měl mít v každé místnosti maximálně dvě barvy, které budu odpovídat charakteru místnosti i vybavení.

Barvy by neměly být ani příliš tmavé, ani moc světlé. Oči mají rády jemné odstíny oranžové nebo červené, což se hodí nejvíce do kuchyně. Obývací pokoj podle Feng Shui by měl být spíše v odstínech hřejivých barev. Modrá barva se hodí například pro koupelnu. Feng Shui ložnice vyžaduje také některou ze zemitějších barev, podobné může být i ladění nábytku.

Feng Shui se zaměřuje i na okolí domu

V harmonickém souladu s člověkem by mělo být i okolí obydlí. Zde by se neměly vyskytovat rušivé a negativní vlivy,

Obývací pokoj

například toxické znečištění, továrny, rušné komunikace, vysílače nebo vedení vysokého napětí. Naše smysly tyto okolnosti vnímají, i když se na ně nesoustředíme, pracuje naše podvědomí.

Regenerace organizmu je jimi narušována  a odpočinek není dokonalý. Záleží i na přístupové cestě-ta by měla být mírně zvlněná a vytvářet zatáčky. Energie do domu přichází touto cestou a odpovídá tvarům obvyklým v přírodě. K domu samozřejmě patří i zahrada podle Feng Shui.

Když otevřete domovní dveře

Můžete mít celý dům vyladěný podle všech pravidel, ale pokud byste vynechali předsíň, byla celá vaše snaha zbytečná. Předsíň všechny příchozí včetně vás naladí na čistou a uklizenou domácnost. Proto by měla být jednoduše a účelně zařízená a udržovaná v naprosté čistotě. Aby energie mohla volně proudit, je vhodné uklidit oblečení i boty do skříní.

Doplnit prostor mohou jednoduché dekorace, například vázy s květinami. Na vchodu opravdu záleží, pohled při vstupu by měl být příjemný a vzbuzovat radost. Nezapomeňte vybrat i vkusnou rohožku a ozdobnou kliku. V předsíni míváme také zrcadlo, to by nemělo viset proti domovním dveřím.

Feng Shui pokoj by měl být umístěn na jihu nebo na východě

Ideálním umístěním obývacího pokoje je směr na jih, který značí společenskost a komunikaci, nebo na východ, symbol důvěry a rodiny. Neměl by být propojen s kuchyní, aby se nemísily energie. Při zařizování se řiďte tím, jaký bude účel obývacího pokoje, a také vaším životním stylem. Je rozdíl mezi tím, zda obývací pokoj slouží Feng Shui partnerství a odpočinku nebo pobytu s dětmi a návštěvami. Hlavními prvky pokoje jsou oheň a dřevo. Dřevěná podlaha je zdrojem dobré energie, stejně jako živé květiny a oheň, třeba krb či svíce. U barev záleží na tom, kterou barvu máte rádi. Vhodné jsou hřejivé a jemnější odstíny bílé, hnědé, broskvové a dalších barev.

Jak zacházet s energií v obývacím pokoji

Záleží na aktivitě a na tom, zda ji chcete podpořit nebo utlumit. Aktivní energie, označovaná jako jangová, vyžaduje výrazné barvy, modernější a vzdušný nábytek, popřípadě také výrazné osvětlení. Jde-li vám více o komunikaci, pak by prostor měl být otevřený a vzdušný.

K odpočinku nejlépe poslouží mohutnější nábytek, pohodlná sedací souprava ideálně v zemitějších barvách. Tu by měly doplnit především textilní dekorace. Světlo je vyžadováno tlumené. Sedačka se umisťuje proti dveřím nebo bokem k nim, aby bylo vidět, kdo vchází. Hosté na sebe musí dobře vidět. Pozor na televizi, ta komunikaci v obývacím pokoji narušuje. Proto by měla být co nejvíce vzdálená od sedačky. Proti sedačce mohou být umístěny různé pozitivní obrázky, které atmosféru a komunikaci podpoří. Nepatří sem umělecká díla, která by vyvolávala negativní pocity. Osvětleny by měly být i rohy místnosti, především temnější kouty.

Ložnice podle Feng Shui

ložnice

Ložnice by se měla nacházet v takzvané klidové zóně, tedy tam, kde je nejdále od běžného ruchu. Pokud to není možné, je vhodné oddělit ji zvukově od obývacího pokoje a kuchyně. Pokud do této místnosti celý den svítí slunce, pořiďte zatemňovací závěsy, vnitřní nebo venkovní žaluzie. Nejlepší volbou jsou venkovní markýzy. Barvy by neměly být kontrastní ani ochlazující. Ložnice má zklidňovat a relaxovat, vhodná je například písková nebo smetanová barva či barvy země nebo pastelové barvy.

Pro Feng Shui rozdělení místnosti využijte nábytek z masivu a vybavte místnost přírodními materiály. Patří sem i koberce nebo běhouny z přírodních materiálů. Postele s čely dodávají pocit jistoty a bezpečí. Pro uspořádání ložnice podle Feng Shui platí stejné pravidlo jako pro ostatní místnosti – snažte se o co největší volný prostor a vzdušnost. Postel neumisťujte proti dveřím nebo oknu, nesměřujte k ní ani zrcadlo. V místnosti, ve které spíte, by neměly být předměty, které přitahují vaši pozornost. Mobilní telefon je vhodné odložit jinde. Partnerskému vztahu prospívá, jsou-li v ložnici předměty v párech.

Kuchyně důležitá a prostorná

Ne vždy je možno zajistit, aby v kuchyni byl dostatek prostoru. Proto se zbavte věcí, které jsou zde zbytečné. Pořiďte dostatečně velký jídelní stůl pro celou rodinu a dbejte na to, aby v jeho okolí byl klid na jídlo. Sporák umístěte tak, aby kuchař měl dobrý přehled o okolí. Pokud to není možné, mohou situaci vyřešit zrcadla. Přednost má sporák plynový, kvůli otevřenému ohni. Dřez by neměl být vedle sporáku, jako k sobě nepatří oheň a voda, nebo by měl být oddělený dřevěným či rostlinným prvkem. Sporák, dřez a lednice by měly tvořit trojúhelník. Zásadním prvkem je čistota. Uklizená lednice a také schovaný odpadkový koš jsou nezbytností. Kuchyně má podle Feng Shui vliv na zdraví, finance a bohatství rodiny.

Feng Shui dekorace

Atmosféru všech místností doladíte s pomocí dekorací. Ty vytvoří domov. S jejich pořízením si dejte na čas a dobře si jejich koupi promyslete. Dekorace by vás měla oslovit a rozhodně Jaké jsou nejdůležitější zásady bydlení podle . Jako dekorace lze použít i dětské výtvory nebo suvenýry z cest. Dobře si rozvažte i umístění zrcadel, váz a dalších ozdobných předmětů. Mějte na mysli, že potřebujete volný prostor a že se nechcete zbytečně unavovat úklidem věcí, které vám nakonec nic neříkají a máte je už jen ze setrvačnosti. Zbavte se všeho starého, rozbitého a nepotřebného a nechte volně proudit energii.