S blížícím se školním rokem vyvstává před mnohými rodiči problém – jak zařídit dětský pokoj, ve kterém si děti doposud pouze hrály, takovým způsobem, aby vyhovoval potřebám budoucího školáka. Zkuste využít této nutnosti a proveďte i další změny. Vytvořte dokonalý dětský pokoj pro kluka nebo dětský pokoj pro holčičku s prostorem, kde se vaše dítě bude moci věnovat svým novým povinnostem a úkolům do školy. Nezapomeňte se malého školáka ptát i na jeho názor, vždyť budete zařizovat jeho osobní prostor, takže by se měl vyjádřit k výmalbě, zařízení, nábytku i výběru motivů a doplňků.

Nová výmalba nebo tapety?

Můžete se pustit do menších změn nebo vybavit celý dětský pokoj nově. Zde záleží na velikosti dětského pokoje a také na tom, zda zde školák bude sám nebo zda zařizujete dětský pokoj pro dva. Rozhodli jste se pro přestavbu? Pak zvažte také, jak vymalovat dětský pokoj, tak aby nebyl příliš barevný. Výrazné barvy mohou působit rušivě a neumožní dětem umístit větší množství obrázků, plakátů nebo samolepek na zdech. Vycházejte z přání dítěte, zůstaňte však u jedné, maximálně dvou barev a přikloňte se k přírodním barvám nebo bílé klasice. Zvolit můžete také tématické tapety do dětského pokoje a měnit je podle proměn vkusu dítěte.

Jaké zásady byste měli dodržet

Ať již zařizujete dětský pokoj v paneláku nebo v rodinném domě, vyplatí se dodržet určité zásady. Veškeré vybavení musí být zdravotně nezávadné, proto jsou ideální volbou přírodní materiály. Nevíte si rady s tím, jaký nábytek a jaké barvy zvolit právě pro váš dětský pokoj? Inspirace je mnoho, ať již v prodejnách s nábytkem, v odborných časopisech či na internetu, kde si můžete prohlédnout kompletně vybavené pokoje. Dbejte na vzdušnost, malý dětský pokoj nemůžete vybavit velkým množstvím nábytku, takže je potřeba promýšlet a plánovat. Malý školák bude potřebovat i více prostoru a světla, takže možná budete muset i změnit místnost.

detsky_pokoj

Změny v dětském pokoji příliš neodkládejte

Přemýšlíte o vhodném čase, kdy zařídit dětský pokoj? Rozhodně začněte ještě před začátkem školy, první dny ve školním prostředí budou pro vaše dítě náročné a doma bude hledat jistotu a klid. Ještě před chozením do školy by si dítě mělo na nový pokoj zvyknout a cítit se v něm pohodlně a bezpečně. Ať již bude pokoj sloužit jen školákovi nebo se bude jednat o dětský pokoj pro dvě děti, bude nutné pořídit pracovní stůl ve vhodné velikosti, a také patřičnou pracovní židli. Pro školní věci bude potřeba prostor na uložení, tedy skříňky nebo úložné boxy. Musí zbýt dostatečný prostor pro hru a relaxaci a místo, kde si mohou sednout také kamarádi nebo spolužáci.

Pokoj pro dvě děti můžete rozdělit

S rostoucím věkem dětí se mění i jejich zájmy, záliby a postoje. Původně bezproblémové soužití v dětském pokojíčku se může stávat konfliktním. První problémy obvykle přicházejí právě se školním věkem a zvláště tehdy, jsou-li děti různého pohlaví. Pokud nemáte možnost vyčlenit zvláštní místnosti jako dětský pokoj pro holčičku a dětský pokoj pro kluka, snažte se společnou místnost alespoň rozdělit. Nacházejí-li se zde dvě okna, je situace jednodušší, je zde možno zavěsit textilní závěs nebo vytvořit umělou stěnu a vytvořit každému z dětí vlastní prostor. Pokud tato možnost není, lze pokoj přehradit nízkými skříňkami. Každé dítě si ve své části pokoje vybere barvy i nábytek.

Volte dlouhodobější řešení

Nedejte se zlákat bohatou nabídkou a společně s malým školákem vybírejte tak, aby zařízení dětského pokoje vydrželo delší dobu a nemuseli jste ho často měnit. Přece jen se jedná o větší investici, takže určitá nadčasovost je zde zcela na místě. Dlouhou dobu vydrží dětské pokoje z masivu, barevnost i bohaté tvary nabízejí dětské pokoje z lamina. Myslete také na snadnou údržbu a opravitelnost, abyste jak vy, tak váš malý školák byli dlouho spokojeni.