Česnek kuchyňský je druh zeleniny, který v české kuchyni určitě nesmí chybět. Jde o cibulovou zeleninu, která se od nepaměti používá nejen ke kořenění jídel, ale je také prospěšná našemu zdraví.
V kuchyni lze využívat celé rostliny, ale nejčastěji se konzumují stroužky z jeho cibule. Pokud byste si chtěli vypěstovat vlastní česnek, nemáte se čeho obávat, výsadba česneku a pěstování česneku nejsou nijak zvlášť náročné. Nevíte, kdy sázet česnek, jaké jsou odrůdy česneku, jak o něj pečovat, kdy sklízet česnek, jaké jsou choroby česneku a jak ho uskladnit? Zde najdete tyto informace a různé tipy, které vám pěstování česneku usnadní.
Obsah:
- Česnek paličak a nepaličák
- Léčivé účinky česneku
- Jak připravit půdu pro pěstování česneku
- Čím hnojit česnek
- Kvalitní sadba pro bohatou sklizeň
- Jak sadit česnek?
- Kdy sadit česnek?
- Průběh vegetace česneku
- Škůdci a nemoci česneku
- Kdy se sklízí česnek
Česnek paličák a nepaličák
Odrůdy česneku je možno rozdělit různými způsoby. Nejjednodušší dělení vychází z toho, že některé druhy česneku vytváří květní stvoly s pacibulkami. Ty se označují jako paličáky, ostatní jsou nepaličáky. Pacibulky mohou být použity jako sadba česneku, ovšem na velkou cibuli si počkáte až 4 roky. Nepaličáky mají více menších stroužků, záleží na odrůdě. Prosázení česneku na podzim i pro sázení česneku na jaře se hodí úzkolisté nepaličáky, které se také nejsnadněji skladují. Nepaličáky jsou oblíbený sadbový česnek, protože nejsou náročné a poskytují dobrý výnos.
Oblíbený sadbový česnek paličák je česnek Rusák, česnek Dukát nebo česnek Kozák s velkými dělenými cibulemi a velkým množstvím pacibulek. Kozák česnek je jednou z nejznámějších odrůd, která nese jméno svých šlechtitelů.
Kromě výrazné chuti nabízí česnek i léčivé účinky
Pozitivní účinky česneku byly známy již ve starověku, v Egyptě a v Indii. I lidové léčitelství využívá česnek při onemocnění střev, proti parazitům a jako diuretikum. Je doporučován i při artritidě a onemocnění srdce. I lékaři uznávají antibakteriální a antiseptické účinky česneku a navíc napomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Potvrzeno je i pozitivní působení na imunitní systém, hypoglykemické a protinádorové účinky.
Česnek také obsahuje vitamíny a stopové prvky. Pomáhá také při bolestech zubů, snižuje riziko stárnutí, zlepšuje paměť a funkce mozku, podporuje hubnutí. Lze ho využít i jako prevenci proti cukrovce, je důležitý i pro zdraví kůže. Patří tedy k významným potravinám, které ovlivňují naše zdraví.
Na sázení česneku je potřeba připravit pozemek
Pokud se rozhodnete pro vlastní česnek, výsadba by se neměla provádět opakovaně na stejném místě. Na to je potřeba pamatovat při plánování osazení zahrady. Půdy by se rychle unavila, sklizeň česneku by nesplnila očekávání a půdy by mohla být zamořena škůdci a chorobami. Také pozor na předplodiny česneku.
Sadba by tedy neměla být na místech, kde rostly rostliny stejné čeledi. Například tam, kde byla výsadba cibule, by se neměl česnek pěstovat. To samé platí i pro pórek, pažitku a další.
Vhodnou předplodinou jsou například brambory nebo jahody, ale nesmějí být napadené háďátkem. Vybrané stanoviště by mělo být na slunečném místě a ne příliš vlhké. Výsadbě cibule česneku vyhovují písčité u těžké půdy. Jak sázet česnek na místě, kde byla tráva nebo luční porost? Zde je potřeba pozemek zorat alespoň 4 měsíce před dobou, kdy sadit česnek, a odstranit vytrvalé plevele.
Čím hnojit česnek
Nevíte, jak na hnojení česneku? Můžete použít zelené hnojivo, které se poseká a zaorá cca 2 měsíce před výsadbou. Organické hnojení se také používá před výsadbou, může jít o hnůj, který však nesmí být čerstvý. Lze použít i kompost nebo močůvku. U průmyslových hnojiv je nutno vynechat taková, která mají vyšší obsah chlóru. Vhodná jsou například kombinovaná hnojiva s obsahem síry nebo draslíku, například NPK nebo Cererit.
Výběr kvalitní sadby pro úspěšnou sklizeň
Pokud nemáte dostatek zkušeností, jak pěstovat česnek, kupujte jedině originální sadbový česnek od prověřených prodejců. Tím budete mít jistotu, že česnek nepřinese na vaši zahradu škůdce nebo choroby. Nesázejte konzumní česnek a nenakupujte sadbu v supermarketech nebo na tržištích. Kvalita sadby a její prodej je daná zákonem a musí splňovat přísné podmínky.
Jak zasadit česnek?
Vyberte nepoškozené stroužky, lze použít různé velikosti. Pokud máte sušší pozemek, jsou vhodné větší stroužky, které mají rychlejší začátek růstu. Pokud se vám sloupne šupina stroužku, není to na závadu, i tak vám vyroste krásný česnek. Pěstování se však neobejde bez moření česneku. K moření česneku před výsadbou se doporučuje například Sulka. Stroužky se namočí do roztoku na dvě až tři hodiny a pak se nechají oschnout. To je možno udělat s předstihem a stroužky pak uložit. Je pak dobré namočit je těsně před výsadbou na jednu až dvě hodiny do vody a hned sázet. Moření česneku před sadbou chrání rostliny před chorobami i škůdci.
Kdy sadit česnek
V naprosté většině případů se provádí výsadba česneku na podzim, tedy koncem listopadu nebo v prosinci, ale záleží vždy na počasí a na pozemku. Půda by měla mít alespoň 9 stupňů Celsia.
Jarní odrůdy je možno vysazovat od podzimu do jara, ale sázení česneku na podzim přináší obvykle větší výnos. Sází se do řádků tak, aby se sazenice daly dobře udržovat a půda kypřit.
Jak hluboko sázet česnek?
- Stroužek by se měl zasadit tak, aby nad ním byla půda ve vrstvě cca 6-10 cm.
- Dostatečná hloubka výsadby omezuje stresování rostliny přílišnou vlhkostí a střídáním teplot.
- Nejlepší volbou pro česnek je ruční výsadba bez použití sázecího kolíku, kdy se stroužky zapichují.
- Sázecí stroje ponechávají velkou část stroužků ležet na boku a tím se zpomalí zakořenění.
- Výsledkem je pak deformovaný česnek, sklizeň je pak také nižší.
Jaké práce je potřeba vykonávat v průběhu vegetace?
Již od jarních měsíců je nutné kypřit půdu a odplevelovat. V pozdějším období je potřeba odplevelovat plečkou nebo ručně, a dodržovat řádky. Při použití chemických přípravků proti plevelům se snižuje výnos. Česnek může napadat moucha houbomilka, jejíž larvy ničí jak sadbu, tak rostliny. Zde je možno použít chemické přípravky nebo pokrytí půdy bílou netkanou textilií. I česnek je možno přihnojovat, zvláště pokud žloutnou špičky listů. To lze povést přihnojením do půdy nebo na list.
Nezapomínejte také na dostatečnou závlahu, více vody potřebuje česnek hlavně v květnu a v červnu. U česneku paličáku se provádí také hlávkování. Na květním stvolu rostou květy s pacibulkami a na jejich vytvoření a růst potřebuje rostlina velkou dávku energie. To znamená, že cibule budou menší a výnosy nižší. Tyto pacibulky a květy je potřeba odstranit co nejdříve poté, co se objeví. Nevytahují se, je potřeba je odřezat, odstřihnout nebo odlámat.
Škůdci a nemoci česneku
Česnek nemá tolik škůdců a chorob, jako některé další plodiny. Používá se dokonce jako přírodní odpuzovač jiných škůdců. Proto se vysazuje například mezi jahody.
Nejhorší hrozbou česneku je bílá hniloba, u které zčerná hlavička česneku, listy zežloutnou a stonek změkne. Je pak potřeba zbavit se rostlin v okolí alespoň půl metru a spálit je. Místo a jeho okolí dezinfikujte a zde již česnek ani příbuzné rostliny nepěstujte. Podobně škodí další druhy hniloby. Mezi jiné nepřátele česneku patří háďátko zhoubné, houbomilka česneková, květilka cibulová, vrtalka pórová. I na ně platí chemické ošetření a namoření česneku ještě před sadbou.
Kdy se sklízí česnek a jak se skladuje
Doba sklizně závisí na odrůdě a podmínkách pěstování. Pokud by se sklízelo předčasně, nastaly by potíže při sušení česneku, při pozdním termínu by se v zemi rozevíraly. O takový česnek je pak na trhu menší zájem. Předčasně se sklízí pouze takový česnek, který není určen k delšímu skladování.
U paličáků se doba sklizně řídí počtem dužnatých listů, mělo by jich být alespoň pět. U nepaličáků se jedná o dobu, kdy nať cca poloviny rostlin leží na zemi. Paličáky lze vytahovat ze země, sklízet je možno i pomocí rycích vidlí.
Jak sušit česnek? Česnek se suší i s natí, celé rostliny se zavěsí na stinnějším, ale větraném místě. Bez natě se suší na roštech nebo v tenkých vrstvách na podlaze nebo v bednách. Podmínkou úspěchu je vždy dostatečné větrání a prodění vzduchu. Podobné podmínky by měly být dodrženy i pro uskladnění. V pokojových podmínkách mohou stroužky rychle vyschnout, protože česnek může být napaden vlnovníkem. Ideální podmínky jsou při teplotě kolem nuly a nižší vlhkosti.
Zdroj fotek: Pixabay.com