Nenáročné rostlinky nenápadného vzhledu a bohatého růstu bývají často považovány za plevel a ze zahrad nemilosrdně odstraňovány. Přitom mnohé z nich byly již v dávné minulosti cennými pomocníky při řadě obtíží a v lidovém léčitelství byly běžně využívány. K těmto rostlinám se určitě řadí popenec obecný nebo popenec břečťanovitý (glechoma hederacea).

Jde o léčivku, která má velmi široké využití, přesto jí lidé nevěnují dostatek pozornosti. Určitě se vyplatí nechat popenci část místa v zahradě a zjistit více o jeho prospěšnosti našemu zdraví.

Obsah:

 

Kde se s popencem můžete setkat

Naši předkové dobře věděli, že i běžné bylinky mohou výrazně pomoci při nejrůznějších zdravotních obtížích. A někdy jsou dokonce účinnější, než nejrůznější doplňky stravy. Příroda nám takových pomocníků poskytuje velké množství. A právě popenec sem zcela jistě patří.

Popenec obecný nebo popenec břečťanolistý je drobný a nenápadný, má menší zubaté lístky a něžně modrofialové kvítky, takže ho můžete snadno přehlédnout. Navíc roste skoro všude, potkáte ho na zahradě, najdete popenec v trávníku v parku nebo mezi domy, na lukách i v lesích.

V době květu vidíte modrofialové koberce a cítíte příjemnou vůni. I když u profesionálních zahradníků není příliš populární, může sloužit jako pokrývka půdy v nehostinných místech nebo může být součástí skalky. Protože vytváří husté koberce, nedovolí růst jinému plevelu, takže vám ušetří čas s pletím a drobnou údržbou. Prospívá i ve stínu, ale více kvete na slunném stanovišti.

Bylina popenec byla využívána již v době středověku

Popenec, pupenec či glechoma je znám již od středověku, kdy mu byla přisuzována až kouzelná moc. Využíval se mimo jiné jako ochrana před morem a zlými čáry, bylinkáři z něj zhotovovali velké množství léků. Různé druhy popence (mimo popenec chlupatý) obsahují mnoho využitelných a účinných látek, vitamínů, tříslovin a dalších zdraví prospěšných ingrediencí.

Vitamíny v popenci poslouží při začínajících zánětech, při dýchacích obtížích, je účinný i proti křečovým žilám a napomáhá při léčení kožních vyrážek nebo ekzémů. Silice a třísloviny obsažené v rostlině pomohou při nadýmání nebo trávicích problémech. V čerstvém stavu je také vítaným osvěžením v kuchyni, kde dochutí a ozdobí řadu jídel.

Kdy by se měl sbírat popenec

Ideálním časem pro sběr popence je doba, kdy rostlina kvete, silně voní a má také výraznější chuť, tedy od března až do června. Samozřejmě můžete sbírat i jindy, ale bude se obtížněji hledat.

Jak vypadá popenec? Pokud uvidíte rostlinu podobnou hluchavce, může jít o popenec. Záměna za hluchavku je sice možná, ale popenec je drobnější a jeho šlahouny jsou spíše plazivé. Typické jsou květy modrofialové barvy, ale někdy mohou být i narůžovělé či bílé. Ke sběru jsou určeny listy a nať, doporučuje se provádět sběr za hezkého počasí a v odpoledních hodinách. Největší sílu má popenec v květnu a v dubnu. V kombinaci s kopřivou i jinými bylinkami je nedílnou součástí velikonočních nádivek.

Jaké má popenec účinky

Už naši předkové oceňovali protizánětlivé účinky popence a nasazovali ho hlavně při zánětlivých onemocněních, především dýchacích cest, ale i při kašli, zahlenění, bolestech v krku nebo při zánětu průdušek. Pomáhá i při onemocněních vylučovacího ústrojí. Jde například o záněty močových cest nebo močového měchýře.

Pokud je užíván déle, rozpustí i močové kameny, žlučové kameny a odstraňuje ledvinový písek. Pomáhá také při stavech chudokrevnosti, odvary se hodí i k léčbě křečových žil, nezhojených ran nebo na kožní obtíže, vyrážky nebo ekzémy.

Čaj podpoří chuť na jídlo, proto se užívá i v případech nechutenství. Své využití nachází tato rostlina také v gastronomii. Lze ho využít jak sušený, tak čerstvý.

Jak usušit popenec? Účinky byste oslabili, kdybyste nepostupovali správně. Suší se velmi opatrně, za teplot maximálně do 40 stupňů. Hotový produkt lze uchovat v uzavřených nádobách a ve tmě. Pro použití v čerstvém stavu se trhají mladé jarní lístky, v tomto období mají nejlepší chuť. Kromě odvarů a čajů lze z pupence zhotovovat obklady, oleje, koupele a masti.

Vyrobte si vlastní léčivo z popence

Objevili jste v zahradě popenec? Likvidace není nutná, raději ho zpracujte a možná si ho budete i nadále pěstovat.

Začněte třeba čajem, který vám pomůže při únavě nebo vyčerpání.

  • Lžičku popence zalijte 250 ml vroucí vody a přibližně 10 minut louhujte.
  • Pokud chcete silnější účinky, připravte si odvar, kdy se popenec zalévá studeno vodou, nechá se pak cca 3 minuty vařit, dalších 8 minut odstát a na závěr se scedí.
  • Odvar i čaj se pije třikrát denně po jídle.

Na kašel platí popencový med a na žíly olej

Mrkněte do starých kuchařek a určitě najdete recept na popencový med, který vám pomůže s nachlazením.

  • Připravte si cca 60 gramů sušené popencové nati, litr vody a litr medu.
  • Popenec nechte přejít varem a vylouhovat, sceďte a přidávejte med.
  • Zahřívejte a míchejte tak dlouho, dokud se vše nepropojí.
  • Užívá se třikrát denně 1 lžička alespoň po dobu 7 dní.

S křečovými žilami vám pomůže popencový olej. Ten vyrobíte z čerstvé nati a kvalitního oleje.

  • Nakrájenou nať umístíte do sklenice s uzávěrem a zalijete olejem.
  • Umístěte do chladu a temna a nechte v klidu alespoň dva týdny.
  • Poté sceďte a vymačkejte rostliny.
  • Olej se musí uchovávat v chladu.
  • Potírejte s ní žíly, lze ho využít i při kožních potížích.
  • Své využití má také v kuchyni.

Popencové obklady, detox a kuchyň

Obklady se připravují z kvetoucích bylin. Ty se rozdrtí na kaši, přiloží se na ošetřované místo a kaše se překryje fólií.

Jako detox se využívá čerstvá šťáva. Čerstvá nať se rozmixuje nebo se upraví v odšťavňovači. Užívá se jedna lžička před jídlem, ne však déle než 14 dní. Popenec jako zelené koření vzdáleně připomíná chuť petržele. Může se použít jako prášek nebo jako čerstvá bylina. Může nahradit například dobromysl. Je vhodný do polévek, salátů, pomazánek, na bylinkové máslo a další.

Hodí se jak popenec obecný, tak popenec břečťanovitý. Likvidace jako plevele tedy není nutná, raději ho zkonzumujte. Roste rychle a je ho možno skladovat v lednici i po delší dobu.