Nedaří se ve vaší domácnosti rostlinám, ale vy byste přesto chtěli mít interiér doplněný o zelené prvky? Hledáte nenáročnou rostlinu, která by odpovídala současným trendům, zaměřujícím se na mechy a jim podobné rostliny? Pak je pro vás ideální volbou řasokoule. I když se jedná o řasu, mechu se velice podobá a nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Nezabere mnoho místa, je hebká a chundelatá a postarají se o ni i děti. Ty se s ní mohou také pomazlit. Akvárium, které řasokoule zelená potřebuje, může být minimálních rozměrů.

Co byste o řasokouli měli vědět

Řasokoule je zvláštní zelená řasa v akváriu. Má tvar mechové koule, a podle toho, o jaký druh se jedná a jaké mu vytvoříte podmínky, může být maličká nebo doroste až do průměru 30 cm. Větší druhy se dožívají úctyhodného věku, jsou známé případy, kdy se řaso koule dožila i sta let. Vznikly nabalováním řas na kamínek nebo zrnka písku a při koulení po dnech jezer a moří získaly kulovitý tvar. Daří se jim v mořských vodách tam, kde je chladněji. Mechokoule najdete například ve Skotsku, Japonsku, Estonsku, Rakousku, Irsku nebo na Islandu. Zde je jejich přirozené prostředí. V Japonsku jsou oblíbené jako dekorace i jako mazlíčci dětí. Říka se jim zde marimo a pěstují se v akváriu nebo třeba v zahradním jezírku. Oblíbený je i jejich maskot, pojmenovaný Marimokkori, který pochází z Hokkaida. Řasokoule je nazývána rostlinou štěstí, lásky a prosperity. Údajně vznikla tak, že nešťastní milenci měli skočit do vody a tam se proměnili v zelené koule.

Mechová koule potřebuje pomazlit nebo pomačkat

V přirozeném prostředí může mít řasokoule i jiný tvar, než je ten nejznámější kulovitý. Mezi nabízenými druhy řas v akváriu je oblíbená i proto, že vytváří dekorativní potah ve výstavních nádobách. K tomu, aby si uchovala krásu a tvar, potřebuje trochu péče. Jak se starat o řasokouli? Pokud by rostla v moři nebo jezeře, působily by na ni různé proudy a řasa by se pohybovala. V akváriu jí však tento pohyb chybí, proto byste ji měli občas z vody vytáhnout a lehce pomačkat. Prospěje jí i propláchnutí pod studenou vodou. Tuto péči jí mohou poskytnout i děti. Dokonce může zůstat i několik dní bez vody. Jestliže však plave po hladině, znamená to, že je plná plynů a ty právě promnutím nebo pomačkáním dostanete ven. Koule pak zas klesne ke dnu.

Jak pěstovat řasokouli

Zalíbila se vám řasokoule? Pěstování se nebojte, malá zelená zahrada v bytě je s řasokoulí hračkou. Není potřeba speciální vybavení ani péče. Potřebujete jen nádobu na vodu či akvárium, vodu a samotnou řasokouli. Můžete jí i pořídit kamarádku malou rybku. Voda by měla být čistá, stejně jako jiné akvarijní rostliny pěstování řasokoule vyžaduje teplotu kolem 22 až 25 stupňů Celsia. Proto by nádoba měla stát na světlejším slunečném místě. Pozor však na dopad přímých paprsků, ty by mohly rostlinu vysušit a následně spálit. Přisvítit jí můžete i žárovkou.

Co ještě řasokouli prospívá

Nenáročnou řasu sice zalévat nemusíte, nezapomeňte však jednou týdně vyměnit vodu, v letních měsících můžete i častěji, voda se rychle vypařuje. Požívejte vždy odstátou vodu. Pokud uvidíte, že se v akváriu nacházejí nečistoty, nádobu vyčistěte a vodu vyměňte. Řasokouli dopřejte pravidelný pohyb, čistěte ji od usazenin. Nechte kouli v nádobě tak dlouho, dokud jí není malá. Na dno stačí pořídit bílý písek, větší oblázky nebo může být i holé.

Pořízení řasokoule není problém

Zatoužili jste mít doma řasokoule? Kde koupit tuto zvláštní rostlinu? U nás se dá běžně sehnat, například v zahradnictvích, hobby marketech, ve specializovaných prodejnách, kde se nabízejí vodní rostliny, popřípadě ji lze objednat na internetu. Nebojte se finanční náročnosti pořízení řasokoule, cena není nijak zvratná, za rostlinu střední velikosti zaplatíte maximálně 100 korun. Kdybyste chtěli řasu rozmnožit, můžete ji jednoduše rozpůlit. Narušíte však její tvar a budete ji muset častěji vytahovat, tvarovat a čekat, až doroste. Někdy stačí počkat, až řasokoule vytvoří sama další kuličku.