Zahrada dnes není jen místem, kde pěstujeme užitné plodiny, ale je i oázou klidu, pohody a odpočinku. K tomu je potřeba zahradní nábytek, který se hodí také na terasu, balkón či do zimní zahrady. Jak vybrat zahradní nábytek tak, aby vám sloužil dlouhá léta a dodal vaší zahradě styl a eleganci? V současné době není pojmem zahradní nábytek označováno pouhé posezení, ale kompletní výbava k dlouhému pobytu venku, k uložení věcí, pohodlí u bazénu nebo v dětském koutku – včetně potřebných doplňků. Ať si zvolíte levný zahradní nábytek nebo výrobky pro náročné, musíte při výběru postupovat uvážlivě.

Co byste si před výběrem zahradního nábytku měli ujasnit

Ještě před nákupem si promyslete, jak často budete zahradní nábytek používat. Variant na výběr je mnoho, takže si vybere jak ten zájemce, který chce nábytek využít jen občas, tak ten, kdo ho bude používat každý den. Materiál i provedení je přizpůsobeno jak náročnosti zájemce, tak jeho finančním možnostem. Co konkrétně tedy vzít v úvahu? Odpovězte si na několik otázek:

  • Kam chcete zahradní nábytek umístit?
  • Budete nábytek přesunovat nebo bude mít stabilní místo?
  • Musí být nábytek odolný vůči povětrnostním vlivům?
  • Máte možnost uložení na zimu?
  • Jakou částku jste ochotni investovat?

Tato kritéria vám pomohou zvolit ten nejvhodnější zahradní nábytek pro vaši situaci. Podle nich zvolíte také materiál – vybrat si můžete například kovový nebo dřevěný zahradní nábytek, bambusový, ratanový či plastový nábytek, popřípadě zahradní nábytek z palet.

Plastový zahradní nábytek je levnější i skladnější

Hledáte – li nábytek, který při uskladnění nezabere mnoho místa a nechcete příliš investovat, zvolte plastový zahradní nábytek. Dá se stohovat, lehce ho přemístíte, protože váží jen málo, a pořídíte ho levně. Jeho povrch se však rychleji opotřebuje a postupně ztrácí barvu zvláště tehdy, je-li vystaven slunečnímu záření nebo vlivům povětří. Nevýhodou je také nižší nosnost. Na výběr jsou jak varianty levnější, tak plastový zahradní nábytek pro náročnější, který má vyšší odolnost a designové provedení. U tohoto druhu produktů jistě oceníte i širokou škálu barev.

zahradni_nabytek

Dřevěný zahradní nábytek působí přirozeným dojmem

Milujete přírodu a jste zastánci tradičního vybavení? Pak právě vám je určen dřevěný zahradní nábytek. Je sice finančně náročnější a vyžaduje údržbu, ale je značně odolný a unese i větší váhu. Eleganci i přirozenost spojuje zahradní nábytek z masivu nebo exotického dřeva. Pro něj je ideální umístění na zastřešeném prostranství. Vybrat si můžete nejen stoly a židle, ale také nejrůznější lavice, pohovky, houpačky a další kusy nábytku. Ocení ho také milovníci venkovského stylu. Originální volbou v dřevěném provedení může být zahradní nábytek z palet.

Na terasu či balkón pořiďte zahradní nábytek z ratanu

Do krytých koutů, zimních zahrad, na terasy či balkóny se velice hodí zahradní nábytek z ratanu. Z tohoto materiálu si můžete vybrat kompletní zařízení od celých souprav až k lehátkům nebo nejrůznějším druhům odkládacích stolků a dalších doplňků. Nábytek z ratanu má řadu výhod. Je lehký, takže ho můžete bez problémů přemístit, nevyžaduje složitou údržbu a dokáže odolávat i vnějším vlivům. Zvolit můžete ratan přírodní nebo umělý.

Kovový zahradní nábytek je krásný i odolný

Doby, kdy kovový zahradní nábytek podléhal rzi a vyžadoval neustálou údržbu, jsou již dávno pryč. Povrch tohoto druhu nábytku se opatřuje speciální povrchovou úpravou (např. práškovou barvou, která se vypaluje při vysokých teplotách), takže nekoroduje a je odolný vůči vlivům počasí. Vydrží skutečně dlouhou dobu a není nutno o něj zvlášť pečovat. Nehrozí mu napadení škůdci, vyžaduje jen občasné promazání a utažení spojovacích prvků. Je těžší, takže má vysokou stabilitu. I jeho cena je přijatelná. Zahradní nábytek vám pomůže vytvořit v zahradě relaxační i romantické kouty a neměl by chybět na žádné terase nebo balkónu.