Pracujete celý den za stolem u počítače? Pak jistě víte, co je to bolest různých částí těla po několika hodinách strávených za monitorem. Jedním z možných řešení je polohovací stůl. Připravili jsme pro vás krátký přehled toho, jaké přínosy by pro Vás taková změna mohla mít.

Důsledky práce v sedě

Sedavé zaměstnání se pojí s celou řadou rizik, kdy některá se projeví průběžně, ale některá až po dlouhé době, a o to závažnější mohou být.

Přetížení páteře

Záda a krční páteře trpí, zejména v případě, kdy nesedíte správně. Při nesprávném sezení dochází kvůli neaktivitě břišních svalů k přetížení také bederní páteře. Záda jsou zakulacená, mezilopatkové svaly postupně ochabují, zkracují se prsní svaly, dochází k vnitřní rotaci v ramenech, propadáme se v hrudníku a při dýchání se málo uplatňuje bránice. Brada je často předsunutá a díky tomu se přetěžuje 2. krční obratel, což může mít za následek bolesti nejen krční páteře, ale i bolesti hlavy.

Negativní vliv na metabolismus

Těm, kteří tráví spoustu hodin denně sezením, se zvyšuje riziko vzniku diabetu či srdečních onemocnění. Díky neaktivitě se sníží úroveň metabolismu téměř na třetinu, ve srovnání s tím, že člověk vstane a pohybuje se po kanceláři. Účinnost látky inzulin klesá a riziko vzniku cukrovky typu dva roste. Také riziko obezity se zvyšuje. Mimo jiné se snižuje činnost žláz s vnitřní sekrecí, které ovlivňují mnoho fyziologických funkcí a běžné fungování celého těla.

Bolesti kostí

V případě, že sezení nekompenzujete aktivitou a posilováním, málo používané svaly důsledkem nečinnosti ochabují. Flexibilita šlach se mění a časem dochází i k řídnutí kostí, což může vést až ke vzniku osteoporózy. Následkem můžou být nejen bolesti, problémy s chůzí a pohybem, ale také vyšší riziko úrazů, protože svaly nejsou zvyklé a dostatečně rychle schopné reagovat na nenadálé pohyby.

Další důsledky

S dlouhodobým sezení a klikáním myší jsou spojeny také záněty karpálního tunelu, únava očí, snížená akomodace očních čoček a riziko zhoršení očních vad. Dále také dochází k městnání krve v dolních končetinách a to často má za následek tvorbu křečových žil.

Jak bolesti a potížím předejít? Pracujte ve stoje!

Optimálním pomocníkem je elektricky polohovatelný stůl. Odborníky je doporučováno pravidelné střídání sezení se stáním, protože ani celodenní stání není pro naše zdraví výhrou. Střídání sezení se stáním je cestou jak, nejen předejít zmiňovaným problémům, ale i přispět k lepší koncentraci při práci. Ideální je střídat pozice alespoň jednou do hodiny, například 40 minut sezení, 15 minut stání a 5 minut krátké protáhnutí, odskočení na toaletu apod. Polohovací stůl je možné vysunout až do výšky 130 cm. Pro pohodlné užívání jsou i stoly s pamětí pozic, kdy můžete mít pod jedním číslem uloženou výšku stolu pro sezení a na druhém pak vysunutí pro práci ve stoje. U stolů s pamětí na více poloh přichází benefit v možném sdílení stolu mezi více zaměstnanci. Při práci ve stoje jsou navíc aktivovány svaly, zlepšuje se tak cirkulace krve a zároveň i okysličení mozku. Při stání se vám bude i lépe dýchat, není totiž vyvíjen tlak na bránici, a to dopomáhá k lepšímu soustředění.

Investujte do kvalitního polohovacího stolu

Nastavitelné stoly se pohybují v cenovém pásmu od 5 000 Kč. To bývají stoly převážně pro děti. Stůl do kanceláře nebo na home office pořídíte přibližně za 10 000 Kč, záleží na vaší představě. Sortiment polohovacích stolů je pestrý. Liší se kvalitou zpracování, materiálem, barvami i technologiemi. Prvotní investice do výškově nastavitelného stolu je větší, ale vyplatí se. Takový stůl si pak můžete pořídit třeba i do dílny nebo do dětského pokoje jako psací stůl. Díky tomu ušetříte za pořizování nových psacích stolů kdykoliv, kdy dítě opět povyroste.

Vybírejte s rozumem, aby efekt byl co nejlepší. Stůl by měl být tak vysoký, aby byla chodidla na zemi, nohy do pravého úhlu a aby při stání u stolu mohl být postoj pohodlně vzpřímený, s krční páteří ve svislé poloze a s chodidly na zemi. Můžete také volit manuálně polohovatelný stůl nebo elektricky s pamětí poloh.

 

Zdroj fotek: Pexels.com, Liftor.cz