Většina z nás pravděpodobně ví, že na 1. května připadá státní svátek a tedy i den volna. Proč tomu ale tak je a proč právě tento den patří mezi významné dny května?

Původ svátku

Ač májí lidé všeobecně zažito, že svátek práce je jakýmsi symbolem komunistické propagandy, nebylo tomu vždy tak. Tento svátek má kořeny překvapivě v Americe, přesněji v Chicagu. V roce 1886 proběhlo první květnové dny povstání dělníků. Jejich požadavky byly jasné – osmihodinová pracovní doba za stejné peníze. Celá demonstrace nedopadla příliš dobře. Ztráty na životech byly na straně dělníků i na straně policistů a padlo také několik rozsudků trestů smrti. O dva roky později se v USA poprvé tato událost připomínala a roku 1899 rozhodla II. Francouzská internacionála o přijetí svátku 1.5. Postupně se začaly přidávat další země a oslavný den práce se slaví ve většině státech světa. K nám konkrétně se dostal již roku 1890 a první oslavy probíhaly na Střeleckém ostrově v Praze.

Prvomájové průvody za socialismu

Oslavy dosáhly nepřekvapivě největšího rozmachu za komunismu. Velebení práce a dělnictva se zdá být jako vytvořená na míru tehdejšímu režimu. Pompézní průvody, alegorické vozy, mávátka, transparenty, pugety šeříků a nepsaná povinná účast – v tomto duchu se svátek nesl velkou část druhé poloviny 20. století.

Svátek práce dnes

Dnes se honosných průvodů už nedočkáme. Svátek práce je slaven povětšinou v tichosti, politické strany nanejvýš pořádají setkávání s občany. Pokud se rozhodnete jít do práce ve svátek práce, platí pro vás dle zákona stoprocentní příplatek.

 1.máj

Pokud si říkáte, že tento květnový svátek znáte i v jiném kontextu, nemýlíte se. 1.máj je také svátkem zamilovaných. Na vesnicích se staví májky a děvčata jsou líbána muži po rozkvetlými stromy, aby byla celý příští rok krásná a čilá a „neuschla“.